Skip til primært indhold

Kæledyr på hospice

Et kæledyr kan være en vigtig del af familien. På Hospice Sydvestjylland er hunde og katte velkomne på besøg, og patienter kan også have deres servicehund med.

Vi tager hensyn til andre patienter, pårørende og medarbejdere, som kan være bange for eller allergiske over for dyr samtidig med at vi byder hunde og katte velkommen. 

Reglerne for at medbringe hund eller kat på hospice er skitseret herunder:

Hvor må dyret være?

Kæledyr og servicehunde må være sammen med patienten eller de pårørende på patientens stue, i de små opholdsstuer, i gæsteværelset, på terrasserne og i haven.

De må ikke komme i køkkenerne eller spisestuen og må ikke færdes alene på hospiceområdet. Når dyret føres gennem huset, skal hunde være i snor, mens katte skal være i snor eller bur.

Hvem tager sig af dyret?

Ejeren har ansvar for pasning, fodring og luftning samt for at gøre rent efter dyrets foder- og vandskål på stuen hver dag. Dyret må ikke være i møblerne. Hvis patienten ikke selv kan tage sig af dyret under pleje, forventer vi, at de pårørende gør det. Dyret skal være trygt ved, at medarbejdere kommer ind på stuen og hjælper patienten. Hunde må ikke gø meget. 

Synlig certificering

Har du en servicehund med, skal det være synligt, at den er certificeret som servicehund.

 

Vi fortæller om vilkårene for besøg af dyr ved visitationssamtalen eller ved indlæggelsen.

APPFWU01V